ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Dişlerimizdeki estetik yüzümüzdeki estetiğin en büyük tamamlayıcısıdır. Düzgün, sağlıklı, beyaz dişler kişinin kendine güvenini her zaman olumlu etkileyecektir. Bu nedenle dizilimi düzgün ve rengi beyaz dişlere sahip olmak için estetik diş hekimliğinden faydalanılmalıdır. Diş hekimliğinin tüm dallarından bu amaç uğruna faydalanılır. Dişlerdeki problemin doğru tespitinden sonra uygun diş hekimi dalının tüm olanakları kullanılır. Az ya da çok madde kayıpları, dişler arası istenmeyen aralıklar, istenmeyen renkleşmeler, çürük kaviteleri vb. günümüzde artık kolayca çözülebilen sorunlardır. Muayenehanemizde yüz harmonisine uygun, çene ilişkileri düzgün, gülümseyen ve gülümseten bir estetik kazandırılmaktadır.
 
PORSELEN VE KOMPOZİT VENERLER
 Venerler, ön yüzeylerinden az miktarda doku kaldırılan dişlere porselen veya kompozitten hazırlanarak yapıştırılan yaklaşık 0,5-1 mm. kalınlığındaki tabakalardır. Venerleme, genellikle dişlerin renk ve şekil bozuklukları tedavilerinde kullanılarak estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez tekniklerinden biri haline gelmiştir.
 
Porselen venerler laboratuvarda hazırlanıp ikinci seansta yerlerine yapıştırılırlar. Kompozit venerler ise laboratuvarda hazırlanabildikleri gibi muayenehane ortamında aynı seansta dişler üzerine tabakalar halinde doğal diş katmanları taklit edilerek yerleştirilebilirler.
 
ARKA BÖLGEDE KOMPOZİT İNLEY VE ONLEYLER
Ağızın arka bölgesindeki derin ve geniş defektler kompozit inley ve onleyler ile restore edilebilirler. Bu teknikte çürükleri temizlenmiş ve alt yapıları düzenlenmiş dişlerden ölçü alınır, laboratuarda da hazırlanabildiği gibi muayenehane ortamında model üzerinde tabakalar halinde hazırlanan restorasyonlar aynı seansta veya genellikle birkaç gün sonra yerlerine yapıştırılırlar.

ÖN BÖLGEDE ÇEŞİTLİ KOMPOZİT RESTORASYONLAR
Ağızın ön bölgesinde, gülme hattında meydana gelmiş ara yüz çürükleri, aralıklar, kırıklar  ve aşınmalar kompozitler ile restore edilebilirler. Diş dokularından çok fazla madde kaldırıp radikal protetik tedaviler yapmadan önce  en az madde kaybı ile yapılabilen ve sadece eksik kısımların tamamlandığı kompozit restorasyonlar düşünülmelidir. Günümüz gelişmiş adeziv teknolojisi ile yapılan bu tip çalışmalar yüz güldüren sonuçlar verebilmektedir.
 
METALSİZ PORSELEN KURON VE KÖPRÜLER
Günümüz modern diş hekimliğinde kuron ve köprülerin alt yapılarında artık metal kullanımı azalmaya başlamıştır. Ön bölgede tam seramik kuron ve köprüler, ön ve arka bölgede zirkonyum oksit destekli porselen kuron ve köprüler hastaların estetik ve fonksiyon ihtiyaçlarına cevap verebilecek protetik restorasyonlardır.